Bawaria,  Niemcy

Bawarskie jeziora – Forggensee

Forggensee to sztucznie utworzony zbiornik wodny przez który przepływa rzeka Lech. Jest piątym co do wielkości jeziorem na Bawarii.

Powierzchnia 15,2 km2
Długość 12km
Szerokość 2,8km

Jezioro, które powstaje i znika

W miesiącach zimowych prawie cała woda jest odprowadzana z jeziora w celu ochrony przeciwpowodziowej. W tym czasie można wybrać się na spacer po suchym jeziorze i szukać śladów osadnictwa rzymskiego.
Do jeziora doszliśmy piękną promenadą König-Ludwig-Promenade
z widokiem na zamek Neuschwanstein. To zaledwie 30 minut spacerkiem z miasta Füssen.

Dotarliśmy do maleńkiej przystani, gdzie statki wypływają w rejs po jeziorze. Dalej ruszyliśmy aleją spacerową wzdłuż linii brzegowej mijając wiele miejsc z możliwością kąpieli, plażowania czy grillowania. Doszliśmy do Festspilhaus. To tu odbywają się słynne musicale o Królu Ludwiku II. To najpiękniejsze miejsce nad Forggensee. Krystaliczna woda i widok na zamki na tle potężnych Alp.

Füssen

To niewielkie bawarskie miasteczko, w którym zaczyna się lub kończy Romantische Strasse (Romantyczna Droga). Cała trasa ma ok 450 km a w jej skład wchodzi wiele miast i miasteczek od Füssen aż do Würzburg. Wiedzie przez malownicze łąki, romantyczne miejsca i atrakcyjne miasteczka.

Füssen jest małe i klimatyczne a jego historyczna część zachwyca średniowiecznymi uliczkami i małymi ryneczkami.

Co zobaczyć

Spacerując uliczkami warto zwrócić uwagę na piękne kamienice jak Ratusz, znana restauracja Gasthof Krone, szpitalna kaplica z czerwoną fasadą.

Klasztor Św. Manga

W środku znajduje się dość spore miejskie muzeum.
Do zobaczenia jest:
– duża wystawa poświęcona wytwórstwie lutni i wiolączeli
– sala ze szkicami i obrazami zamków Ludwika II
– sala Imperialna, to sala bankietowa, bogato zdobiona, w której odbywają się koncerty
– piękna barokowa biblioteka
– kaplica św.Anny z IX wieku
– barokowy ogród
Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, my niestety byliśmy w Füssen w poniedziałek.

Bazylika Św. Manga

Można tu podziwiać niesamowite freski sufitowe czy zobaczyć pięknie zdobione organy. Można zejść do krypty z freskiem przedstawiającym św.Magnusa z końca X w. Święty Magnus był już za życia znany z łaski cudów jakie czynił za pomocą swojej laski pielgrzyma, która znajduje się nad ołtarzem w przeźroczystym krzyżu relikwiarza.

Hohes Schloss (Wysoki Zamek)

Jego wieże górują nad starym miastem Füssen. Zamek uważany jest za jeden z najlepszych przykładów późnego gotyku w architekturze, w Niemczech. Na dziedziniec można wejść za darmo. My podziwialiśmy iluzjonistyczne freski zdobiące ściany zamku.

Lechfall

Ze starego miasta przechodząc mostem na drugą stronę rzeki w około 10 minut docieramy do wąwozu z wodospadem Lechfall. Rozchodzi się tu wiele szlaków górskich, a do granicy z Austrią jest już niecały kilometr.

Neuschwanstein

Z Füssen można też pieszo dojść w ok 90 min do miasteczka Hohenschwangau u podnóża zamku Neuschwanstein. Samochodem dojazd zajmuje kilka minut. To bajkowy zamek króla Ludwika II zwanego Szalonym. Więcej o Zamku TU

Widok na Zamek Neuschwanstein (po lewej) i Hochenschwangau (po prawej)
ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram
YouTube
Instagram
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial